Žogu “misija” ir plaša, tos ceļ un darina vairāku vajadzību dēļ.

Jo…

– tie aizsargā tuvā perimetrā māju un īpašumu;
– ierāda no attāluma, ka mājas saimnieks ir labi situēts un reāli domājošs cilvēks;
– veic arī audzinošo funkciju, nelaižot ārpus teritorijas ne mājdzīvniekus un mazus bērnus;
– dod vizuālu papildinājumu pašai mājas/ īpašuma arhitektūrai.

Žogi dalās vairākos veidos. Veidu nosaka materiāls, no kura žogi tiek veidoti. Attiecīgi varieējas žogu uzstādīšanas maksas. Bet nu visu pēc kārtas.

Koka žogi.

Koka žogu būvniecībā izmanto skuju koka materiālu, pārsvarā priedi. Koka žogs ir vieglais materiāls, ko var stiprināt dažādi. Gan pie koka kolonnām, gan pie betona vai metāla stabiem. Koka žogus pie kolonnām stiprina ar metāliskām vai plastmasas skavām. Koka žogi pirms uzstādīšanas ir speciāli jāapstrādā. Koka daļas ir jāpārklāj ar laku vai jāpiesūcina ar pernicu. Nopietnas firmas un uzņēmumi gan piegādā žogu daļas jau ar iepriekš sagatavotiem materiāliem.
Koka žogu izmaksas ir – sākot no 40 eiro par garuma metru. Papildus maksā citi elementi:
– koka kolonnas – 20-120 eiro par gabalu
– stūra stabiņi un salaiduma – 30-80 eiro gabalā;
– vārti, sākot ar 100, beidzot ar vairākiem tūkstošiem eiro. Vārti: tā ir atsevišķas sarunas tēma, bet šajā reizē jāpasaka – vārti ir sarežģīta konstrukcija. Tiem ir daudzas modifikācijas: gan sērijveida sagataves, gan individuāli izstrādāti projekti.

Akmens žogi.

Akmens žoga būvniecībā visbiežāk izmanto laukakmeni, bet labāk izskatās dolomīta akmeņi, tāpat var izmantot arī ķieģeļus. Akmens žogi ir masīvas būves, tāpēc tām nepieciešami ļoti izturīgi pamati. Vispirms zem stabiem nepieciešams izrakt grāvjus un tos nostiprināt. Zem ieejas durvīm un vārtiem pamatus veido daudz stiprākus, nekā tie ir pārējam žogam. Pēc tam darina veidni, kas stiprinās pie armatūras karkasa. Pēc tam ar 50 cm attālumu laidumos tiek izklāta armatūra.

Lai žogs būtu izturīgāks, 20 cm ir jāiestrādā žoga stabos. Pirmo akmens rindu klāj uz biezas javas kārtas, ar ko noklāti pamati, tad nogaida diennakti. Pēc tam klāj nākamo rindu, un tā tālāk. Žogu ir vieglāk uzbūvēt no dabīgā akmens, tas ātrāk žūst un ir ekoloģiski tīrs. Akmens žogi ir dārgāki par koka žogiem, sadārdzinājums ir akmens veida materiālu pielietojums. Akmens arī nav tikai granīts, bet arī slīpēts kaļķis, marmors vai cits cēl-minerāls. Kas tālumā jāiegūst, tam jāveic pirmapstrāde, jāatgādā līdz celtniecības vietai un caur roku darbu ir jāpabeidz tā uzstādīšana. Līdz ar to tā izmaksas ir vairāk kā 100 eiro metrā.

 

 

Metinātie žogi.

Tie ir mākslinieciski no metāla darināti žogi, kuru procesā izmantoti metāla sakausējumi. Visbiežāk tie tiek veidoti pēc individuāliem projektiem. Žogu pamatus būvē pēc iepriekšminētās shēmas kā pie akmens žogiem, vien metāla daļas iecementētas pamatos. Šo žogu izmaksas sasniedz ap 200 eiro metrā. Jo te tiek izmantots roku darbs, un tādus “mājas apstākļos” nav iespējams izgatavot.

 

Kaltie žogi

Tie ir līdzīgi kā metināmie žogi, vien atsevišķu metāla konstrukciju izgatavošanai izmanto kaltus – mākslinieciskus elementus. Tos tāpat būvē uz betona pamatiem. Un caurmēra izmaksas ir ap 200 eiro metrā.

 

Kombinētie žogi.

Tie veidoti no visu iepriekšminēto žogu veidu elementiem. Un parasti tie gatavoti kā individuāli projekti. Izmaksas variējas lielās robežās. Un tāmi parasti sastāda savstarpēji vienojoties pasūtītājam ar darba veicēju.

 

Žogus iedala arī pēc uzbūves.

Sekciju žogi
Kā jau nosaukums rāda – tie sastāv no sekcijām, kuras saliek un uzstāda uz nostiprinājumiem – stabiem, kolonnām.

Vienlaidus žogi
Tie ir vienveidīgi žogi visā tā garumā, kurus arī saliek no daļām, bet sastiprina vienlaidus variantā.

Ciešie žogi
Tie ir tādi, starp kuru elementiem nav spraugas. Tos gatavo ar nolūku, lai nepiederošām personām nebūtu iespējas novērot terotoriju aiz žoga.

Caurspīdīgie žogi
Tie savukārt sastāv no dekoratīviem elementiem, kas vizuāli ir ar atstarpēm. Kas ļauj novērot īpašuma daļu arī aiz iežogotā perimetra. Un pats žogs ir vien kā dekoratīva piedeva kopējai celtņu arhitektūrai.

 

Žogus iedala arī pēc funkcionālā lietojuma.

Dekoratīvie žogi
Tie ir pārsvarā tie paši “caurspīdīgie” žogi, kas veic un piepilda vizuālās funkcijas. Tie var būt izmēros nelieli (zemi), kā arī krāsojuma ziņā košāki un daudzveidīgāki.

Aizsargžogi
To galvenā funkcija ir veikt aizsardzību no nepiederošām personām, meža dzīvniekiem un arī sliktiem laika apstākļiem (putenis ziemā). Tie parasti ir sasniedz un pārsniedz cilvēka augumu, kā arī ir vienlaidus/ ciešie žogi. Lielu un svarīgu ēku apsardzei tos būvē arī lielākā biezumā, reizēm vairākās materiālu kārtās. Tamdēļ to izmaksas ir visai ievērojamas, un tādam vienkāršam cilvēkam nav pa kabatai. Tamdēļ tos būvē kompāniju, fabriku un lielu firmu vajadzībām.

 

Ekstravagantie žogi.

Žogi no augiem
Kam gan nav pazīstami dzīvžogi. Kurus taisa un veido kā dārzniecības elementus. Ir rinda dekoratīvo krūmu sugas, kuras iesaka kā žogu veidošanas elementus. Tie var būt kā dekoratīvie bērzi, ievas, dzīvības koki, kārkli un daudzi citi no zemes augošie stādi. Te ir nepieciešams regulārs dārznieka darbs, lai šos žogus varētu saglabāt kā pienācīgu aizsargsienu. Tādus žogus gan parasti izmanto vien kā dekoratīvus elementus.

Žogi no kaltētām niedrēm
Ir mums teritorijas, kur ir daudzi aizauguši ezeri. Tamdēļ ļaudis arī no tiek ir iemanījušies taisīt žogus. Tie gan top paštaisītā veidā un tiešā šo ezeru (kur pienācīgā daudzumā aug izejviela) tuvumā. Kaltētas niedres aizvien katru gadu jāpapildina, un ar tiem jānomaina sadēdējušās daļas. Kopumā tādus niedru žogu sekcijas grūti pārvadāt lielākos attālumos un saglabāt ilgstošākā laikā. Tamdēl šāda žogu modifikācija nav plaši izplatīta.

Žogi no striķiem
Tie ir vieglā tipa žogi, kurus būvē piejūras cilvēki. Izmantojot savu laiku nokalpojušos zveju tīklus. Tomēr arī šādi žogi, kurus viegli var būvēt ar neprofesionalu cilvēku spēkiem, izmanto kā aizsargžogus. Lai aizsargātu piemājas dārziņus no meža dzīvniekiem.

Žogi no visiem pārējiem “nežogu” materiāliem
Žogus var būvēt no jebkā. Pat no koka kastēm vai plastmasas pudelēm. Parasti tādi ir ātri sameistaroti žogi, kas domāti lietošanai īsā laika periodā, un pēc tam ir nojaucami. Piemēram, ceļot kādu māju vai arī ierīkojot bēgļu nometni. Tomēr šādus nevaram uzskatīt par nopietnām arhitektūras darinājumiem vai celtnes piedevām.

 

Kas sastāda žogu uzstādīšanas izmaksas?

Tās veidojas no vairākām pozīcijām.
Pirmkārt, tās ir pašas žogu materiālu izmaksas.
Otrkārt, tās ir transporta izmaksas līdz žogu uzstādīsanas vietai.
Treškart, ieguldītais darbs – ja vien pats neesi žogu uzstādīšanas speciālists, kura pārziņā ir speciālā tehnika šo šogu celtniecība, tad vislabāk par žogu uzstādīšanu vienoties ar firmu, kas piegādā žogus. Parasti firmas un uzņēmumi, kas pārdod žogu materiālus, nodarbojas ar to uzstādīšanu.
Ceturtkārt, vēl pirms reālo darbu uzsākšanas – ir nepieciešams projekts, kas apstiprināms būvvaldē. Taču projektu arīdzan kādam ir jāizgatavo, tātad jāmaksā kādam sertificētam cilvēkam par pakalpojumu.

 

Kas vēl jāzina pie žogu uzstādīšanas.

Žogi- tā ir vizuāli redzama arhitektūras daļa. Daudzās pašvaldībās, kuras pārzina apdzīvoto vietu plānus, ir izstrādāti noteikumi, kas ierobežo žogu celtniecību. Tātad, pirms ķeramies pie žogu uzstādīšanu, nepieciešams ievākt informāciju par tiem noteikumiem. Vietējā birokrātija var nepatikt, bet attiecīgās pašvaldības būvvaldē tomēr nepieciešams ievākt informaciju, kas vēlāk var noderēt, un tā var izvairīties arī noplānotiem zaudējumiem nākotnē. Piemēram Rīgā, ja ir iecere žogu būvēt augstāku par 180 centimetriem, tad tas ir jāsaskaņo ar kaimiņiem. Par krāsu un dizainu ir jāiesniedz projekta plāns pieminētajā būvvaldē. Tai jāapstriprina vai jānoraida (norādot, kas labojams vai papildināms) mēneša laikā. Līdz ar to visi žogu uzstādīšnas priekšdarbi ir jāveic laicīgi. Kā saka, “nesteidzoties, bet nevelkot laiku”.
Lai veicas!
*žogu sagatavošanas un uzstādīšanas cenas reķinātas pēc vidējā 2016. gada rudenī